Odc. 3 Ta-Qali i Mdina

imponujący kościół w Moście

imponujący kościół w Moście

Kolejnego dnia zapragnęliśmy zapuścić się wgłąb lądu i zobaczyć jedne z największych atrakcji, a już na pewno zakupowych – wioskę rzemieślniczą Ta-Qali oraz nieopodal położoną Mdinę.

Po drodze, udając się autobusem do Ta-Qali, zahaczyliśmy również o miejscowość Mosta, dość dużą, przesiadkową. Punktem charakterystycznym jest ogromny kościół rotundowy z największą kopułą na wyspie, a ponoć wielkością dorównującą tej w Bazylice św. Piotra w Rzymie…Faktycznie, robił on wrażenie, jednak głównie z zewnątrz – w środku nie był już tak imponujący. W zakrystii można jednak obejrzeć pocisk, który podczas II Wojny Światowej wpadł przez kopułę do kościoła, nie wybuchając i nie raniąc nikogo.

produkcja szkła w Ta-Qali

produkcja szkła w Ta-Qali

Samo Ta-Qali jest wyrzucone poza jakiekolwiek miasto – składa się z dość ciekawie wyglądających baraków, w których mieszczą się stanowiska rzemieślnicze. Największą dumą jest pięknie dmuchane i kolorowe szkło, poza tym wyroby ceramiczne, garncarskie, biżuteria i pamiątki. Nam najbardziej podobał się pokaz dmuchania szkła i tworzenia w bardzo krótkim czasie (kiedy to szkło wyjęte z pieca stygnie) fantazyjnych figurek czy wazoników. Myślę, że jeśli chodzi o pamiątki to warto sobie darować wszelkiego typu badziewia, a kupić coś właśnie tu. Chociaż potem można znaleźć podobne wyroby w sklepach w miastach (Mdina Glass, Valetta Glass), to tu są one tańsze i mamy nieporównywalnie większy wybór.

przepiękne szkło - Mdina Glass

przepiękne szkło – Mdina Glass

Nieopodal, bo spokojnie można tam dostać się na piechotę, znajduje się Mdina, najbardziej niesamowite i warte odwiedzenia miasto na Malcie. Valetta jest jednak stolicą i ma być funkcjonalna – to Mdina jest tylko miastem reprezentacyjnym, jedną wielką Starówką, gdzie w każdym miejscu turyści przystają z zachwytu. Poza tym jest również pięknie położona na wzgórzu, skąd rozciąga się widok na całą wyspę.

Mdina - miasto na wzgórzu, góruje katedra św. Pawła

Mdina – miasto na wzgórzu, góruje katedra św. Pawła

Mdinę po prostu warto obejść całą, co nie jest trudne zważywszy na jej rozmiar – wystarczy na to spokojnie godzina z hakiem. Malutkich uliczek nie jest znów tak dużo, a wszędzie da się wejść, ponieważ Starówka jest wyłączona z ruchu drogowego (konia z rzędem zresztą temu, kto by tam zmieścił samochód). Z kolei innych zabytków nie jest aż tak wiele – miasto samo w sobie jest największą wartością. To, co warto zobaczyć i co rzuca się od razu to katedra św. Pawła, widoczna już z daleka dzięki czerwonej kopule. Zbudowana na cześć Apostoła, którego statek rozbił się na Malcie i przebywał on tu jakiś czas.

lwy przy bramie do Mdiny

lwy przy bramie do Mdiny

ulice Mdiny

ulice Mdiny

fronton katedr św. Pawła - jeden zegar wskazuje godzinę, a drugi miesiące

fronton katedr św. Pawła – jeden zegar wskazuje godzinę, a drugi miesiące

IMG_7139

Poza Starówką warto przejść się po mieście, bo jak wszystkie na Malcie, jest ono bardzo ładne. Jedna z unikalnych atrakcji to możliwość wejścia do katakumb, których historia sięga czasów pierwszych chrześcijan. Tu byli oni chowani, jak i tutaj odbywały się modlitwy. Trzeba tylko pamiętać o czymś ciepłym, bo różnica temperaturowa jest ogromna…

katakumby

katakumby

Gdy czekaliśmy na autobus powrotny, lokalny mieszkaniec „sprzedał” nam informację, że tuż obok autobusu sprzedają świetne pastizzi. Jest to jeden z uroków kulinarnych Malty – niewielkie ciasteczka zrobione z tłustego ciasta podobnego do ciasta francuskiego. Można wybierać w rodzajach, w zależności od nadzienia – z ricottą, fasolą, mięsem. Lokal nam polecony wyglądał tak, że bałam się do niego wejść – w środku sami lokalni i to tylko mężczyźni… Wystrój w naszym stylu „za komuny”, tłok, że ledwo się można przepchnąć. Ale warto było 🙂

Dzień 4

Reklamy

One response to “Odc. 3 Ta-Qali i Mdina

  1. Pingback: Odc. 2 Valletta znaczy forteca | Dusza Śpiewa·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s